Projeler Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Kentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşüm

 

Narlıdere’de tek bir gecekondu kalmayacak!

 

Narlıdere’nin az gelişmiş ve daha çok gecekondular ile yapılaşmış bölgelerinde köklü değişiklikler yapmaya hazırlanan Narlıdere Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verdi. Uzun yıllardır ilçe gündeminde olan yenileme çalışmalarında önemli bir ivme yakalayan belediye, Atatürk ve 2. İnönü mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projelerinde mutlu sona çok yaklaştı.

 

Narlıdere’nin kentsel dönüşüm projeleri Narlı, Çatalkaya, Atatürk ve İkinci İnönü Mahallelerini kapsıyor. Toplamda 44,2 hektar büyüklüğündeki iki alanda planlanan çalışmalar; bölgenin sosyal donatı alanlarının yetersizliğini gidermeyi, bölgedeki yaşam standardını yükseltmeyi, yapı kalitesini artırmayı, doğal afetlerin önüne geçmeyi ve modern bir yapılaşma yaratmayı amaçlıyor.

 

15,7 hektarlık Narlı-Çatalkaya Mahallelerinin bir kısmını kapsayan alanda toplam 318 adet parsel bulunuyor. Bunların 282 adedi özel mülkiyete, 36 adedi ise kamu mülkiyetine ait. Söz konusu bölgede toplam 479 adet yapı ve 3 adet harabe ile 788 adet bağımsız bölüm bulunuyor, mevcut nüfus ise 2115 kişi.  Atatürk-İkinci İnönü Mahallelerinin bir kısmını kapsayan 28,4 hektarlık alanda da toplam 726 adet parsel bulunuyor. 486 adedi özel mülkiyete, 240 adedi ise kamu mülkiyetine ait. Söz konusu bölgede toplam bin 217 adet yapı ve 11 adet harabe ile 1614 adet bağımsız bölüm bulunuyor. Buradaki mevcut nüfus ise 4 bin 643 kişi.

 

Yapılan çalışmalar neticesinde; söz konusu Riskli Alanın zemin ve yapılaşma durumu kapsamında yapılan incelemeler neticesinde, alanda yer alan binaların risk taşıdığı, alana ait mevcut imar planlarının bölgenin ihtiyaçlarını karşılayamadığı, sağlıklı ve dengeli gelişimin planlanamadığı, mevcut yapı stokunun çoğunlukla gecekondu, kaçak ve ruhsatsız yapılardan oluştuğu, ruhsatlı yapılarda ise çoğunlukla bina yapım yılının 1999 yılı öncesinde olduğu tespit edildi.

 

Alanların deprem riskine karşı sağlam bir yapılaşma ile sağlıklı, güvenli ve yaşam standartları yüksek bir kentsel çevrelere dönüştürülmesi amacı ile imar planlarına altlık teşkil eden analiz ve sentez çalışmalarının ardından ilgili yasa ve yönetmelikler doğrultusunda nazım ve uygulama imar planları hazırlandı. Fiziki planların yanı sıra plan uygulama hükümleri belirlenerek söz konusu alanın yenilenmesini sağlayacak bir kentsel dönüşüm modeli öngörüldü.

 

Narlıdere Belediyesi tarafından hazırlanan planlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Bakanlıkça tespit edilen hususların tamamlanması ve eksiklerin giderilmesi için gerekli düzenleme çalışmaları yapıldı. İmar planlarının onaylanmasından sonra uygulamalara başlanacağı belirtildi.

 

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin “Narlıdere’nin üst bölgeleri acilen kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan yerler. Biz bu süreci kazasız belasız tamamlayacağız. Kentsel dönüşümde halkın dediği olacak, vatandaşların istemediği hiçbir şeyi yapmayacağız. Yüzde yüz mutabık kalmadan bir adım atmayacağız. Eğer ortada bir rant olacaksa, o rantı 50 yıldır burada oturan halk paylaşacak. İnşaat maliyeti dışında her kuruş vatandaşımızındır. Bize güvenin çünkü kentsel dönüşüm bizim işimiz, sosyal demokratların işidir. Vicdanımızla, ahlakımızla bu işin üstesinden geleceğiz” dedi.

 

Narlıdere Belediyesi Sosyal Medya Hesapları

  • Narlıdere Facebook
  • Narlıdere Instagram
  • Narlıdere Twitter
  • Narlıdere Youtube
  • Narlıdere Whatsapp