AnasayfaHaberlerNarlıdere katledilişinin 25.yılında Mumcu’yu andı

HABERLER Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Narlıdere katledilişinin 25.yılında Mumcu’yu andı

Narlıdere katledilişinin 25.yılında Mumcu’yu andı

Narlıdere katledilişinin 25.yılında Mumcu’yu andı

     25 yıl önce aracına yerleştirilen bir bomba ile katledilen, Türk basınının özgür kalemi, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Narlıdere Belediyesi’nin düzenlediği törenle heykeli başında anıldı. Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 25. Yılında Narlıdere Belediyesinin, Narlıdere Limanreis mahallesi Uğur Mumcu parkında, Uğur Mumcu’nun heykeli başında düzenlediği törenle anıldı. Törene Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, CHP PM üyesi Mustafa Moroğlu, ADD Narlıdere Şube Başkanı Yüksel Gezen, CHP Narlıdere İlçe Başkanı Şahin Fırat, CHP Narlıdere kadın ve gençlik kolları, Belediye Meclis üyeleri, Muhtarlar, partililer ve Narlıdereliler katıldı.

Bugün acı bir gün

     Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu anmak için Narlıdere’de düzenlenen törende bir konuşma gerçekleştiren CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, “ Bugün acı bir gün. Bu fırtınaya, bu soğuğa, kara kışa, tipiye rağmen Narlıdere’de olduğu gibi Türkiye’nin heryerinde Uğur Mumcu anılıyor. Hayat o kadar acımasız ve vefasız ki, insanları ölümünden 25 gün sonra insanları yaşayıp yaşamadığını unuttuğumuz dönemde aradan geçen 25 yıla rağmen Uğur Mumcu anılıyorsa Türkiye toplumunun hafızasında , belleğinde bir gazeteci, bir devrimci, bir aydın ve laik demokrat Cumhuriyetin savunucusu bir insan olarak yer etmiş demektir. Bu anmaların sonunun mutlulukla gelmesini istiyorum. Eğer Uğur Mumcu’nun yattığı yerde huzur içinde olmasını istiyorsak önümüzdeki ilk seçimde bu zam zulüm ve ızdırap veren, hayatta herkesi mutsuz eden, ötekileştiren, yoksulların düşmanı, rantçıların dostu iktidarı yerle bir etmemiz lazım. Türkiye bir çok haksızlığı yaşıyor ve yaşayacak. Şimdilerde de yaşıyoruz. Şehitler veriyoruz. Geçmiş dönemde izledikleri politikanın getirdiği çıkmaz zora ve dara sokmuştur. Ama Türkiye bu kötü günleri savuşturacak ve barış içerisinde yaşanır hale getirecektir. Bölünmez vatan bütünlüğü içerisinde , aynı bayrak altında , kimsenin dilini, dinini, rengini, ırkını ve mezhebini sorgulamaksızın barış içerisinde yaşayan bir türkiye yaratmak için ve Uğur Mumcuların ruhunu şad etmek için birlikte mücadele etmek istiyoruz. Bu mücadelede sizlerin önder olduğunuza ben şahsen inanıyorum” dedi.

 

Tüm devrim şehitlerimizi anıyoruz

     Uğur Mumcu anma programında bir konuşma gerçekleştiren Narlıdere ADD Başkanı Yüksel Gezen konuşmasında “ Cumhriyet devrimine karşı başlatılan şehit olan öğretmen ast subay Mustafa Kubilay için Mustafa Kemal Atatür’ün orduya gönderdiği taziye mektubunda şu satırlar geçiyordu. ‘Büyük ordunun kahraman genç zabiti Mustafa Fehmi Kubilay bey, temiz kanı ile Cumhuriyetin hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiş olacaktır. Menemen olayının üzerinden 87 yıl geçti devrim karşıtları ulusal kurtuluş savaşında verdiğimizden daha çok şehit verdiler. Ancak Atatürk’ün dediği gibi verilen her Şehit, onun kurduğu Cumhuriyete ve değerlerine daha çok sarılmamıza neden olmuştur. 12 Eylül sonrasında kurulan  Atatürkçü Düşünce derneği kurucusu Muhammer Aksoy cinayeti ile başlayan karanlık cinayetler dönemi Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Çetin Emeç, Turan Dursun, Eşref Bitlis gibi perk çok aydınımız canlarını verirken aynı dönemde sivas katliamı, başbağlar katliamı gibi kitlesel öldürmeler yaşandı. Tüm devrim şehitlerimizi buradan bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz. Mücadeleleri rehberimiz olacak” dedi.

 

Uğur Mumcu’nun kararlılığı ve 1919 ruhuyla

     Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 25. Yılı anma töreninde yaptığı konuşmada ‘30 yıl öncesinde yazdığı yazılarla, anlattıklarıyla bugünleri işaret eden ve anlatan Uğur Mumcu’nun ne kadar haklı olduğunu bir kez daha görüyoruz’ dedi. Batur “ Maalesef toplumumuzun unutma, olayları geriye itme, hatırlanması gerekenler ile ilgili sıkıntılar yaşadığımızı görüyoruz. 15 ile 17 gün içinde herşeyi unuttuğumuzu biliyoruz. Çünkü gündemi sürekli değiştiren algı operasyonlarını yöneten bir sistem var ülkemizde. Ama 25 yıl önce katledilen Uğur Mumcu hiç bir zaman unutulmadı ve bundan sonra da unutulmayacak. O, Cumhuriyet gazetesindeki ‘Gözlem’ köşesinden ülkenin nereye gittiğini, nereye ulaşacağını, hangi sıkıntıların yaşanacağını, ülkemizin hangi boyutlarda sıkıntılar yaşayacağını 1975’li, 1985’li yıllarda köşesinden en güzel şekilde ifade eden bir gazeteciydi. O bir devrimci ve  ülkesini seven bir yurtseverdi. Uğur Mumcu’nun 27 Eylül 1992’de köşesinden bugünkü orta doğuyu anlatan yazısını hatırlatmak istiyorum. Mumcu‘ Ortadoğu Emparyalizmin kol gezdiği, terör ve çeşitli istihbarat örgütlerinin karanlık kirli oyunlar oynadığı dipsiz bir kuyudur. Bu karanlık ve dipsiz kuyuda cinayetler birbirini izler. Halk deyişiyle ortadoğu’da kimin eli kimin cebindedir bilinmez. Kim kimi neden öldürür bilinmez. Bu soruların yanıtlarını bulmak olanağı yoktur. Olaylar yıllar sonra aydınlanır oda bir kısmı.’ demiş. İşte 27 Eylül 1992 yılında anlattığı ve bugün ortadoğuda yaşananlar. Bugün biz Hak, Hukuk, Adalet diyoruz. Özlellikle bu dönem içinde hepimizin istediği uğrunda yürüyüşler ve mitingler düzenlenen kavramlar. Uğur Mumcu’nun en önemli saptamalarından biride ‘Halkın haber alma, doğru haber alma ihtiyacını değil hakkını savunmak ve ete kemiğe büründürmektir bizim görevimiz’ demiş bir konuşmasında. Halkı ile iç içe, halkın sıkıntılarını tespit ederek ülkenin geleceğinin tam bir yurtseverlik anlayışı içinde savunmak. İşte Uğur Mumcu buydu. Bizim bu süreç içerisinde en önemli görevimiz Uğur Mumcu’yu ve onun fikirlerini yaşatmak, gelecek nesillere iletmek bizim olmalı diye düşünüyorum. Bu mücadele anlayışımız, dayanışma ruhumuz 2019 yılında da çoğalarak, büyüyerek, birbirimizi severek, sayarak devam etmelidir. 1919 ruhunu 2019’a taşımamız gerekiyor. Bugün ayrıca karanlık güçler tarafından katledilen  Diyarbakır Gaffar Okkan’ı ve Sosyal demokrasiye çok büyük emeği geçen, sosyal demokratik harekete yıllarını vermiş Dış İşleri eski bakanımız İsmail Cem’i rahmetle anıyorum. Sınır boylarında istenemeyen bir savaşın içinde mücadele eden üç mehmetçiğimize kaybettik. Afrinde kaybettiğimiz Şehit mehmetçiklerimizi rahmetle bir kez daha anıyorum. Uğur Mumcuların fikirleri, onların bize gösterdiği doğrultuda mücadeleye devam etmek kararlılığında olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyorum” dedi.

 

İşte O zaman Uğur Mumcu’yu unutmamış oluruz

     CHP PM üyesi Mustafa Moroğlu Uğur Mumcu anma töreninde yaptığı konuşmada Uğur Mumcu’yu cesaret ve dayanışma içerisinde anmaya devam edeceklerini hatırlattı. Moroğlu “Bugün burada  soğuk bir gün diye düşünmeyiz. Uğur Mumcunun ‘Vurulduk Ey Halkım’ sözleri hepimizin kulaklarında mücadele gücümüz olduğu müddetçe devam etsin. Kısaca anlatmak istediğim ve hepimizin bağlı kalması istediğim bir davranışı anlatmak istiyorum. Devrim şehitlerimizin adlarını anmaktan öte, karanlık güçler tarafından katledilen aydınların adını anmaktan öte ülkenin dört bir yanında olduğu gibi hep hafızalarımızı tazeleme hemde sorumlukluklarımızı tazeleme ve hayata geçirme kararı aldığımız birgün olmalıdır. 1938 yılında bir diktatör tüm dünyayı bir dünya savaşına sürüklerken hepimizi uyaran bir sözü hatırlatarak konuşmama son vermek istiyorum. ‘Ahlaksızlıkların kötülükleri erdemlilerin zayıflıklarıyla çoğalıyor. Aynı şekilde ülkemizde de Ahlaksızların kötülükleri erdemli olanların zayıflıkları ile çoğalıyor. Kötülüklere karşı en erdemli duruşu gösterenlerden biride Uğur Mumcu’ydu. Eğer biz Uğur Mumcu’nun anma günlerinde üşümekten veya diğer mücadele önderlerimizin anma günlerinde sıcaktan yanmaktan şikayet etmeden ve zayıflıklarımızında arınmayı görev olarak koymayı başarabilirsek, bugünlerin bir anlamı olur. Aklımızı cesaretemizle ve cesaretimizi dayanışmamızla birleştirirsek başarılı oluruz ve Uğur Mumcu’yu unutmamış oluruz” dedi.

 

     Narlıdere Limanreis mahallesinde Narlıdere Belediyesi tarafından sert hava koşulları altında hazırlanan Uğur Mumcu anma programı, konuşmaların ardından Uğur Mumcu heykeline karanfil sunumu gerçekleştirilmesinin ardından son buldu.

 

Narlıdere Belediyesi Sosyal Medya Hesapları